هامبورگ
HSV-Logo.svg
نام کامل باشگاه Hamburger Sport-Verein e.V
لقب(ها) Die Rothosen (قرمز کوتاه) , Der Dino (دایناسور)
نام غیررسمی اچ.اس.وی
تاریخ تأسیس ۲۹ سپتامبر ۱۸۸۷(با نام اس.سی ژرمنیا) , ۲ ژوئن ۱۹۱۹ (با نام هامبورگ اس.وی)
نام ورزشگاه فولکسپارک
(گنجایش: ۵۷٬۰۰۰)
مدیرعامل جنس مییر
مربی برونو لابادیا
لیگ بوندسلیگا
۲۰۱۶-۲۰۱۵ شانزدهم
Kit left arm HSV 1112h.png
Team colours
Kit body HSV 1112h.png
Team colours
Kit right arm HSV 1112h.png
Team colours
Kit shorts AQUILLA WHITE.png
Team colours
Kit socks HSV.png
Team colours
لباس اول
Kit left arm hsv1617a.png
Team colours
Kit body hsv1617a.png
Team colours
Kit right arm hsv1617a.png
Team colours
Kit shorts adidaswhite.png
Team colours
Kit socks HSV.png
Team colours
لباس دوم

تیم فوتبال هامبورگ یکی از باشگاه‌های فوتبال آلمان و شهر هامبورگ می‌باشد. این تیم هم اکنون در بوندسلیگا آلمان به رقابت با دیگر تیم‌ها می‌پردازد. ورزشگاه اختصاصی این تیم ولفسپارک می‌باشد که ۵۷۲۷۴ نفر گنجایش دارد.اگرچه این باشگاه در سال ۱۹۱۹ در پی ادغام سه باشگاه فوتبال به وجود آمد اما منشا شکل‌گیری آنرا به سال ۱۸۸۷ و باشگاه اس.سی ژرمنیا (یکی از آن سه باشگاه) نسبت میدهند.تمایز و امتیاز این تیم نسبت به باقی تیم ها حضور مداوم در بالاترین سطح فوتبال آلمان(بوندس لیگا) از بعد از جنگ جهانی اول تا به امروز است. آنها در فصل ۲۰۱۴-۲۰۱۵ تا مرز سقوط از بوندس لیگا پیش رفتند اما با پیروزی در بازی پلی اف در بوندس لیگا ماندند.

این باشگاه همچنین در ورزش های دیگر مانند هندبال ، بسکتبال، گلف ، بیسبال ، هاکی و... فعالیت میکند این باشگاه روی هم ۷۰٬۰۰۰ عضو دارد که به نقل از فوربس جزو بیست باشگاه بزرگ دنیا به حساب میاید..

بیشترین بازی را برای تیم هامبورگ مانفرد کالتز با ۷۴۴ بازی انجام داده است.همچنین بهترین برد انها برد هشت بر هیچ برابر کارلسروهه در تاریخ (۱۲ فوریه ۱۹۶۶)و بدترین شکست انها باخت هشت بر صفر مقابل بایرن مونیخ در تاریخ 2016 بوده است.بهترین گلزن این تیم نیز اووه سلر با زدن ۵۰۷ گل بوده است مهدی مهدوی کیا بازیکن ایرانی از سال ۱۹۹۹ تا سال ۲۰۰۷ ، به مدت هشت سال عضو این تیم بود وی همچنین دو بار در فصل های ۲۰۰۲-۲۰۰۳ و ۲۰۰۳-۲۰۰۴ از طرف طرفداران این تیم به عنوان بهترین بازیکن تیم هامبورگ انتخاب شد افتخارات این باشگاه عبارت است از:

۱ لیگ قهرمانان اروپا ۱۹۸۲-۱۹۸۳

جام در جام اروپا ۱۹۷۶-۱۹۷۷

قهرمانی لیگ آلمان، ۱۹۲۳٬۱۹۲۸٬۱۹۶۰٬۱۹۷۹٬۱۹۸۲٬۱۹۸۳

جام حذفی:۱۹۶۳٬۱۹۷۶٬۱۹۸۷

سرمربی افسانه‌ای این باشگاه ارنست هاپل اتریشی بود که از اول جون ۱۹۸۱تا ۳۰ جون ۱۹۸۷ در مجموع ۲۰۴ بازی ۱۰۹ برد ۵۳مساوی و ۴۲ باخت به دست آورد ارنست هاپل موفق شد در این مدت ۲لیگ ۱ جام حذفی و یکبار یوفا را برنده شده

در حال حاضر سرمربی این تیم برونو لابادیا است

تاریخچه

در تاریخ ۲۹ دسامبر ۱۸۸۷ دو تیم Hohenfelder و Wandsbek-Marienthaler با هم ادغام شده و باشگاه اس.سی ژرمنیا را به وجود اوردند.در سال ۱۹۱۹ نیز این باشگاه با ادغام در دو باشگاه دیگر باشگاه هامبورگ اس.وی را به وجود اوردند اما در اساسنامه باشگاه از اس.سی ژرمنیا به عنوان مبدا این باشگاه یاد میشود. علت ادغام این سه باشگاه نیز تضعیف نیروی انسانی و امور مالی تحت تاثیر جنگ جهانی اول بود که هر سه تیم دیگر نمیتوانستند به تنهایی ادامه بدهند

این باشگاه ابتدا در ورزش دو و میدانی فعالیت داشت تا اینکه در سال ۱۸۹۱ با اضافه شدن چند مرد انگلیسی به باشگاه و اموزش فوتبال به باشگاه فعالیت این تیم در فوتبال شکل گرفت.اولین موفقیت انها در رشته فوتبال نیز بر میگردد به سال ۱۸۹۶ با قهرمانی در مسابقات قهرمانی هامبورگ التونا.

اولین موفقیت جدی انها نیز کسب عنوان ملی Oberschöneweide در مسابقات قهرمانی آلمان در سال ۱۹۲۳ بود.آنها سال بعد (۱۹۲۴) نیز از عنوان خود دفاع کردند.انها همچنین در سال ۱۹۲۸ نیز با شکست ۵-۲ هرتابرلین باری دیگر این جایزه را کسب کردند در دوران رایش سوم نیز انها موفق به قهرمانی در سال های ۱۹۳۷-۱۹۳۸-۱۹۳۹-۱۹۴۱ و ۱۹۴۵ شدند

هامبورگ اولین تیم آلمانی بود که در سال ۱۹۵۰ (بعد از جنگ جهانی) به تورنومنت امریکا رفت و با یک رکورد ۶-۰ برگشت.آنها پس از جنگ جهانی دوم به یک باشگاه غالب تبدیل شدند و ۱۶ فصل متوالی(از ۴۷-۴۸ تا۶۲-۶۳) قهرمان مسابقات ملی آن زمان با نام oberliga شدند.