میلان
A.C. Milan badge
نام کامل اَسوچیاتزیونه کالچو میلان
(Associazione Calcio Milan)
لقب روسونِری (قرمز و مشکی)
دیاوُلو (شیطان)
کاسیاویت (به لومباردی پیچ گوشتی)
نام کوتاه ACM
تأسیس ۱۳ دسامبر ۱۸۹۹؛ ۱۱۷ سال پیش (۱۸۹۹-۱۲-13)
ورزشگاه سن سیرو
گنجایش ۸۰٬۰۱۸
مالک روسونری اسپورت اینوستمنت لوکس(۹۹٫۹۳٪)
سایر سهامداران (۰٫۰۷٪)
رئیس لی یونگ‌هونگ
سرمربی وینچنزو مونتلا
لیگ سری آ
۱۷–۲۰۱۶ ششم
وبگاه
لباس اول
لباس دوم
لباس سوم

اَسوچیاتزیونه کالچو میلان (ایتالیایی: Associazione Calcio Milan تلفظ ایتالیایی: [assotʃatˈtsjo:ne ˈkaltʃo ˈmi:lan]) که عموماً با نام آ. ث. میلان یا میلان شناخته می‌شود، باشگاه حرفه‌ای فوتبال است که در شهر میلان ایتالیا پایه گزاری شده است. در ۱۶ دسامبر ۱۸۹۹ با نام «باشگاه کریکت میلان» به وسیلهٔ آلفرد ادواردز و هربرت کیلپین انگلیسی تأسیس شد و به دلیل انگلیسی بودن مؤسسان، اسم باشگاه به جای میلانو (تلفظ ایتالیاییمیلان نام گرفت.

میلان با ۱۸ عنوانِ قهرمانی در یوفا و فیفا، چهارمین باشگاهِ موفق در جهان است. ۵ قهرمانی در جام حذفی ایتالیا و ۶ قهرمانی در سوپر جام ایتالیا و در مجموع ۲۹ جام، یکی از پرافتخارترین تیم‌های ایتالیاست. همچنین با ۷ قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا، ۲ قهرمانی در جام برندگان جام اروپا، ۵ قهرمانی در سوپر جام اروپا، ۳ قهرمانی در جام بین قاره‌ای و یک جام باشگاه‌های فوتبال جهان و در مجموع ۱۸ جام، پس از رئال مادرید پرجام‌ترین تیم‌های اروپایی است و در عرصهٔ بین‌المللی، بهمراه رئال مادرید در رده دوم قرار دارند.

ورزشگاه خانگی آن‌ها سن سیرو است که با گنجایش ۸۰٬۰۱۸ نفری، بزرگترین ورزشگاه ایتالیا، و یکی از بزرگترین ورزشگاه‌های اروپاست. میلان این استادیوم با اینتر میلان مشترکاً استفاده می‌کند. اینتر میلان بزرگ‌ترین رقیب آن‌هاست و رقابت این دو تیم شهرآورد دلا مادونینا نام دارد که یکی از مهم‌ترین شهرآوردهای فوتبالی در جهان است.

سیلویو برلوسکونی نخست وزیر سابق ایتالیا، مالک سابق باشگاه بود که این ریاست این باشگاه را به مدت ۳۱ سال بر عهده داشت. این باشگاه از اعضای بنیانگذار گروه ۱۴ است که پس از فروپاشی توسط اتحادیه باشگاه‌های فوتبال اروپا جایگزین شد.

اطلاعات کلی باشگاه

 • نام کامل: آ. ث میلان (Associazione Calcio Milan)
 • تاریخ تأسیس: ۱۶ دسامبر ۱۸۹۹
 • مؤسسان: آلفرد ادواردز و هربرت کیلپین
 • ورزشگاه: سن سیرو
 • کمپ تمرین: میلانلو
 • مالک: روسونری اسپورت اینوستمنت لوکس
 • رئیس: لی یونگ‌هونگ
 • سر مربی: وینچنزو مونتلا
 • دستیار مربی: دنیله روسو
 • مربی دروازه‌بانان: آلفردو مانی
 • اسپانسر اصلی: هواپیمایی امارات
 • تولیدکننده و طراح لباس: آدیداس
 • اولین قهرمانی در ایتالیا: ۱۹۰۱
 • قهرمانی در سری آ: ۱۸ دوره (دومین)
 • اولین قهرمانی در اروپا: ۱۹۶۳ (اولین تیم ایتالیایی)
 • قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا: ۷ دوره (دومین)

تاریخچه

A black-and-white picture of Herbert Kilpin, the first captain of A.C. Milan
هربرت کیلپین، اولین کاپیتان میلان
آ.ث. میلان در سال ۱۹۰۱

"Saremo una squadra di diavoli. I nostri colori saranno il rosso come il fuoco e il nero come la paura che incuteremo agli avversari."

— 1899, Herbert Kilpin

"ما تیم شیاطین هستیم. رنگ‌های ما قرمز به مانند آتش و سیاه برای فراخوانی ترس در حریف‌هایمان است."

— ۱۸۹۹، هربرت کیلپین

این باشگاه، در ابتدا با عنوان باشگاه کریکت و فوتبال میلان، توسط دو انگلیسی به نام‌های آلفرد ادواردز و هربرت کیلپین که متولد شهر ناتینگهام بود، در سال ۱۸۹۹ تأسیس شد. به دلیل خاستگاه این باشگاه، از تلفظ انگلیسی نام شهر میلان، به جای تلفظ ایتالیایی این شهر (میلانو)، در نام این باشگاه استفاده شده‌است. آث میلان اولین عنوان قهرمانی خود در جام قهرمانی ایتالیا را در سال ۱۹۰۱ و دو قهرمانی پایپی دیگر در سال‌های ۱۹۰۶ و ۱۹۰۷ بدست آورد.

در سال ۱۹۰۸، این باشگاه شکافی را در خود به دلیل اختلافات داخلی برای جذب بازیکنان خارجی تجربه کرد، که این موضوع باعث تشکیل باشگاه دیگری در شهر میلان به نام اینتر میلان شد. پس از این اتفاقات میلان تا فصل ۵۱–۱۹۵۰ موفق به کسب قهرمانی در ایتالیا نشد. در دهه ۵۰، میلان به اوج فوتبال ایتالیا با هدایت مثلت سوئدی گره-نو-لی که متشکل از گونار گرن، گونار نوردال و نیلس لیدهولم، بازگشت.

آغاز افتخارات اروپایی و روی کار آمدن روکو

A black-and-white picture of Nereo Rocco, the most successful manager of A.C. Milan
نرئو روکو، موفق‌ترین سرمربی میلان

پس از آن میلان در سال ۱۹۵۸ برای نخستین بار به فینال جام باشگاه‌های اروپا راه یافت، اما در شرایطی که ۲بار از رئال مادرید پیش افتاد در وقت‌های اضافه ۳ بر ۲ مغلوب شد. از اوایل دهه ۶۰ روکو سرمربی میلان شد و باشگاه را به نوک قله افتخار رساند. در فینال ۱۹۶۳ میلان تحت هدایت روکو با پیروزی بر تیم بنفیکا، نخستین تیم ایتالیایی فاتح اروپا لقب گرفت. در سال ۶۸ با شکست هامبورگ، فاتح جام برندگان جام شد و در سال ۱۹۶۹ برای دومین بار قهرمان اروپا شد. در همان سال در جام بین قاره‌ای در دیداری جنجالی استودیانتس آرژانتین را با نتیجه ۴ بر ۲ شکست داد و برای نخستین بار فاتح این جام معتبر بین‌المللی شد.

در اوایل دهه ۷۰ میلان بار دیگر تحت هدایت نرئو روکو جام برندگان جام را فتح کرد. در ادامه دهه میلان ۳بار فاتح کوپا ایتالیا شد و در اواخر دهه تحت هدایت نیلس لیدهولم دهمین اسکودتو را کسب کرد و ستاره‌ای طلایی به همین مناسبت بر روی لباس باشگاه نقش بست.

توتونرو و سقوط به سری بی

به دنبال بازنشستگی جیانی ریورا، میلان دوران افت را تجربه کرد. دورانی که ماجرای توتونرو یا همان شرط‌بندی و پرداخت رشوه از سوی باشگاه برای تغییر نتیجه مسابقات در سال ۱۹۸۰ و مجازات حضور در سری بی را برای میلان در پی داشت. در فصل ۸۱–۱۹۸۰ میلان برای نخستین بار در تاریخ باشگاه، قهرمان سری بی شد و مجدداً به سری آ بازگشت. اما این بازگشت دوام چندانی نداشت و در پایان فصل ۸۲–۱۹۸۱، در بین شانزده تیم چهاردهم شد و به سری بی بازگشت. در همین فصل میلان فاتح جام میتروپا شد. در سال ۱۹۸۲ جوزپه فارینا ریاست باشگاه را برعهده گرفت و میلان را به سری آ بازگرداند. آخرین اقدام او پیش از واگذاری باشگاه به برلوسکونی، امضای قرارداد با پائولو مالدینی بود.

آغاز ریاست برلوسکونی و بازگشت به قله اروپا

ترکیب میلان. فاتح جام باشگاه‌های اروپا در سال ۱۹۸۹.

در سال ۱۹۸۶، سیلویو برلوسکونی، باشگاه را خریداری کرد و یک سال بعد با به خدمت گیری آریگو ساکی به عنوان سرمربی، و بازیکنانی همچون مارکو فان باستن، رود گولیت و فرانک ریکارد دوران شکوفایی مجدد میلان آغاز شد. ساکی در اولین دوره مربیگری خود در میلان (۱۹۹۱–۱۹۸۷)، موفق به کسب ۸ عنوان قهرمانی شد؛ (یک قهرمانی سری آ، یک قهرمانی سوپر جام ایتالیا، ۲ قهرمانی جام باشگاه‌های اروپا، ۲ قهرمانی سوپر جام اروپا و ۲ قهرمانی جام بین قاره‌ای). وی در این دوره یک نایب قهرمانی در سری آ و یک نایب قهرمانی در کوپا ایتالیا را نیز در کارنامهٔ خود دارد. پس از او فابیو کاپلو، هدایت میلان را برعهده گرفت و در همان فصل اول میلان را بدون شکست قهرمان ایتالیا کرد. میلان دو فصل بعد را هم با قهرمانی ایتالیا پشت سر گذاشت. کاپلو در اروپا هم اقتدار ساکی را ادامه داد و همراه میلان، در ۳ فینال پیاپی لیگ قهرمانان/جام باشگاه‌ها حاضر شد.

ترکیب میلان در فصل ۹۴–۱۹۹۳

در فینال ۱۹۹۴، شاگردان کاپلو در دیداری یک‌طرفه بارسای مقتدر یوهان کرایف را با ۴ گل در هم شکستند و بیش از پیش به رکورد ۶ قهرمانی رئال مادرید نزدیک شدند. در فینال ۱۹۹۵، در شرایطی برابر آژاکس تن به شکست دادند که در صورت کسب پیروزی، با ۶ قهرمانی هم‌رده رئال، رکورددار اروپا می‌شدند.

در ادامه دهه ۹۰، میلان رو به افول گذاشت و در دو فصل ۹۷–۱۹۹۶ و ۹۸–۱۹۹۷ حتی با حضور ساکی و کاپلو هم نتوانست اقتدار خود را حفظ کند. خوردن ۶ گل از یوونتوس، آن هم در ورزشگاه خانگی، بدترین نتیجه دوران برلوسکونی است.

میلان در قرن بیست و یکم

میلان در اولین دههٔ قرن، یکی از قدرتمندترین باشگاه‌های اروپا و جهان بود. در فاصلهٔ سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۷ سه بار به فینال اروپا راه یافت.

سال ۲۰۰۳، در یک فینال تمام ایتالیایی موفق شد رقیب دیرینهٔ خود یوونتوس را در ضربات پنالتی شکست داده و برای ششمین بار قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شود. در تابستان همان سال، دیدار سوپر جام را برابر پورتو برگزار کرد و با کسب پیروزی ۱–۰ برای چهارمین بار فاتح این جام اروپایی شد. در پایان سال ۲۰۰۳، میلان در مصاف با بوکا جونیورز در ضربات پنالتی شکست خورد و نتوانست قهرمانی جام بین قاره‌ای را بدست آورد.

ترکیب طلایی روسونری در اوایل قرن ۲۱

سال ۲۰۰۴، در دیدار رفت از مرحلهٔ یک‌چهارم نهایی دپورتیوو لاکرونیای اسپانیا را در خانه با نتیجهٔ ۴ بر ۱ شکست داد و در شرایطی که همگان تصور می‌کردند که کار تیم اسپانیایی تمام شده، در دیدار برگشت با نتیجهٔ ۴ بر ۰ شکست خورد و از راهیابی به مرحلهٔ نیمه‌نهایی بازماند. در پایان این فصل میلان برای هفدهمین بار فاتح سری آ شد.

فینال ۲۰۰۵ استانبول هیچگاه از خاطر هوادارن میلان و لیورپول محو نخواهد شد. در این فینال دراماتیک، ابتدا میلان با گل زود هنگام کاپیتان افسانه‌ای خود پائولو مالدینی از حریف انگلیسی پیش افتاد. در ادامه هرنان کرسپوی آرژانتینی دو گل دیگر به ثمر رساند تا نیمهٔ نخست با نتیجهٔ قاطع ۳ بر ۰ به سود میلان به پایان برسد. امّا، در نیمهٔ دوم ورق برگشت و لیورپول موفق شد در مدت زمان ۶ دقیقه، نتیجه را به تساوی بکشاند. استیون جرارد، ولادیمیر اسمیچر و ژابی آلونسو سه گل پیاپی به‌ثمر رساندند تا نهایتاً، بازی در پایان ۱۲۰ دقیقه تلاش دو تیم گل دیگری نداشته باشد و ضربات پنالتی قهرمان اروپا را مشخص نماید. لیورپول ۳ بر ۲ در ضربات پنالتی به پیروزی رسید.

نیمه‌نهایی ۲۰۰۶، محل برخورد دو غول اروپا یعنی میلان و بارسلونا بود. تک گل لودویک ژولی کافی بود تا بارسا در مجموع دو دیدار، با نتیجهٔ ۱ بر ۰ پیروز شود و به فینال برسد.

در فصل ۰۶–۲۰۰۵، در پی تخلفات مربوط به تعیین داوران مسابقات سری آ، کمتیه انضباطی رأی به کسر ۱۵ امتیاز در شروع فصل ۰۷–۲۰۰۶ و عدم حضور این تیم در لیگ قهرمانان اروپا را صادر کرد که این حکم بعد از بازنگری، به کسر هشت امتیاز و حضور در مرحله پلی آف لیگ قهرمانان اروپا، کاهش پیدا کرد.

سال ۲۰۰۷ یکی از بهترین فصول میلان در قرن جدید بود. باشگاه ایتالیایی، در شرایطی به نیمه نهایی راه یافته بود که سه تیم دیگر این مرحله تماماً انگلیسی بودند. در بازی رفت از دور نیمه‌نهایی، منچستر یونایتد موفق شد در ورزشگاه الدترافورد میلان را با نتیجهٔ ۳ بر ۲ شکست دهد. اما این پایان راه نبود و در شب درخشش کاکا، میلان بازی برگشت را با نتیجهٔ ۳ بر ۰ به سود خود به پایان برد و ضمن جلوگیری از فینال تمام انگلیسی، زمینهٔ انتقام‌گیری از لیورپول را مهیا کرد. ورزشگاه المپیک آتن، محل برگزاری فینال تکراری میلان و لیورپول بود. دو گل از فیلیپو اینزاگی در مقابل تک گل دیرهنگام درک کویت کافی بود تا میلان ضمن گرفتن انتقام دو سال قبل، برای هفتمین بار قهرمان اروپا شود. در تابستان ۲۰۰۷، میلان موفق شد باشگاه سویا را با نتیجهٔ ۳–۱ شکست داده و برای پنجمین بار سوپر جام اروپا را فتح کند. در پایان همین سال، در تورنمت جام باشگاه‌های جهان (جام بین قاره‌ای سابق) حاضر شد و در فینال بوکا جونیورز را با نتیجه ۴–۲ شکست داد و برای نخستین بار این جام معتبر بین‌المللی را تحت نام جدیدش فتح کرد.

در پایان فصل ۰۹–۲۰۰۸ پائولو مالدینی، بعد از ۲۴ سال حضور در سطح اول فوتبال ایتالیا و اروپا از دنیای فوتبال خداحافظی کرد.

در فصل فصل ۱۱–۲۰۱۰ باشگاه با به خدمت گرفتن ماسیمیلیانو آلگری به عنوان سر مربی و جذب بازیکنانی چون زلاتان ابراهیموویچ، روبینیو، کوین پرنس بواتنگ، آنتونیو کاسانو و مارک فن بومل موفق به کسب هجدهمین قهرمانی در سری آ گردید.

ورزشگاه

دربی میلان - اینتر، ورزشگاه سن‌سیرو ۲۰۰۹

سن سیرو (یا جوزپه مه آتزا) (به ایتالیایی: Stadio San Siro) ورزشگاه تیم‌های آ. ث میلان و اینتر میلان است. سن‌سیرو بزرگترین ورزشگاه ایتالیا و یکی از بزرگترین ورزشگاه‌های اروپاست. در سال ۱۹۲۵ شهرداری میلان شروع ساخت این ورزشگاه را آغاز کرد و کار ساخت آن یک سال به طول انجامید. گنجایش ابتدایی این ورزشگاه ۷۰ هزار نفر بود و سن سیرو نام داشت. تیم‌های اینتر میلان و آث میلان از همان ابتدا اجاره‌نشین این ورزشگاه بودند و بازی‌های خود را در آنجا برگزار می‌کردند. در سال ۱۹۷۲ برترین گلزن تاریخ اینتر و کاپیتان سابق میلان یعنی جوزپه مه آتزا درگذشت. شهرداری میلان برای تجلیل از این ستاره ورزشگاه سن سیرو را به ورزشگاه جوزپه مه آتزا تغییر نام داد. در سال ۱۹۸۹ این ورزشگاه برای نوسازی مدت کوتاهی تعطیل شد و پس از بازگشایی ظرفیت آن به حدود ۸۳ هزار نفر رسید. بسیاری از بازی‌های ایتالیا در همین ورزشگاه برگزار می‌شود. یوفا به تمامی ورزشگاه‌های اروپا بر اساس کیفیت آنها امتیاز می‌دهد. ورزشگاه سن سیرو نمره ۵ از ۵ را دریافت کرده است. ۲۸ مه ۲۰۱۶ رئال مادرید و اتلتیکو مادرید شصت و یکمین فینال لیگ قهرمانان اروپا را در این ورزشگاه برگزار کردند.

هواداران و رقبا

با توجه به تحقیقات روزنامهٔ ایتالیایی لا رپوبلیکا، میلان یکی از پرطرفدارترین باشگاه‌های ایتالیاست. از لحاظ تاریخی، حامیان میلان عمدتاً طبقه کارگر و اعضای اتحادیه‌های تجاری بوده‌اند. در طرف مقابل اینتر، غالباً توسط قشر متوسط جامعه حمایت می‌شود. فوسا دی لئونی یکی از قدیمی‌ترین گروه‌های هواداری اولترای ایتالیا، در شهر میلان مستقر است و از میلان حمایت می‌کند. در حال حاضر بریگیت روسونره اصلی‌ترین گروه اولترای حامی میلان است. با توجه به تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۰ صورت گرفته، میلان با بیش از ۱۸٫۴ میلیون هوادار، پرطرفدارترین تیم ایتالیایی و هفتمین تیم پرطرفدار اروپایی است.

اینتر اصلی‌ترین رقیب میلان است. این دو تیم هر فصل دوبار در قالب رقابت‌های سری آ باهم به رقابت می‌پردازند. شهرآورد میلان یکی از پرتماشاگرترین رقابت‌های فوتبال در سطح جهان است.

لباس باشگاه

لباس خانگی میلان از ابتدا راه‌راه قرمز و مشکی بود. تنها تفاوت موجود در لباس میلان در طول تاریخ، تعداد خط‌های قرمز و مشکی آن بوده‌است. هربرت کیلپین قرمز را بعنوان نماد شیطان و مشکی را برای ایجاد ترس در حریفان انتخاب کرده‌بود. بخاطر لباس مشکی و قرمز باشگاه به بازیکنان میلان اصطلاحاً روسونری می‌گویند. لباس دوم تیم همواره سفید بوده‌است.

میلان ۸بار در فینال لیگ قهرمانان/جام باشگاه‌های اروپا با لباس سفید حاضر شده و ۶بار فینال را با پیروزی پشت سر گذاشته‌است. همچنین در ۳ فینال با لباس اول حاضر شده و در این بین تنها یکبار موفق به فتح جام شده‌است.

پیراهن سوم باشگاه که کمتر از آن استفاده می‌شود بین رنگ‌های سیاه، زرد، آبی، قرمز، نقره‌ای و طلایی در حال تغییر بوده‌است.

در طول فصل ۹۸–۱۹۹۷ میلان از ۸ پیراهن مختلف استفاده کرده که این موضوع رکوردی برای باشگاه بحساب می‌آید.

تولیدکنندگان لباس و اسپانسرهای باشگاه

سال تولیدکننده لباس اسپانسر
برند شرکت
۱۹۸۱–۸۲ لینه‌آ میلان پوه جینز ایتالیانا مانیفاتوره
۱۹۸۲–۸۳ اِن‌آر هیتاچی هیتاچی یوروپ
۱۹۸۳–۸۴ کوئور
۱۹۸۴–۸۵ رولی گو اسکار موندادوری آرنولدو موندادوری ادیتوره.
۱۹۸۵–۸۶ جیانی ریورا فوتورکس یو-بیکس اولیوتی
۱۹۸۶–۸۷ کاپا
۱۹۸۷–۹۰ مدیولانوم
۱۹۹۰–۹۲ آدیداس
۱۹۹۲–۹۳ موتا
۱۹۹۳–۹۴ لوتو
۱۹۹۴–۹۸ اوپل
۱۹۹۸–۰۶ آدیداس
۲۰۰۶–۱۰ بی‌وین
۲۰۱۰–۱۵ فلای امیریتز گروه امارات

بازیکنان

بازیکنان فعلی

از تاریخ ۱ سپتامبر ۲۰۱۶.

شماره پست بازیکن
۱ برزیل دروازه‌بان گابریل
۲ ایتالیا دفاع داویده کالابریا
۴ ایتالیا هافبک خوزه مائوری
۵ ایتالیا هافبک جاکومو بوناونتورا
۸ اسپانیا مهاجم سوسو
۹ پرتغال مهاجم آندره سیلوا
۱۰ ترکیه هافبک هاکان چالهان‌اوغلو
۱۱ ایتالیا مهاجم فابیو بورینی (قرضی از ساندرلند)
۱۲ ایتالیا دفاع آندره‌آ کونتی
۱۳ ایتالیا دفاع آلسیو رومانولی
۱۵ پاراگوئه دفاع گوستاوو گومز
۱۷ کلمبیا دفاع کریستین زاپاتا
۱۸ ایتالیا هافبک ریکاردو مونتولیوو (کاپیتان)
۱۹ ایتالیا دفاع لئوناردو بونوچی
شماره پست بازیکن
۲۰ ایتالیا دفاع ایگناتزیو آباته (کاپیتان دوم)
۲۱ آرژانتین هافبک لوکاس بیگلیا
۲۲ آرژانتین دفاع متئو موساکیو
۲۳ آرژانتین هافبک خوزه ارنستو سوسا
۲۹ ایتالیا دفاع گابریل پالتا
۳۰ ایتالیا دروازه‌بان مارکو استوراری
۳۱ ایتالیا دفاع لوکا آنتونلی
۶۳ ایتالیا مهاجم پاتریک کوترونه
۶۸ سوئیس دفاع ریکاردو رودریگز
۷۳ ایتالیا هافبک مانوئل لوکاتلی
۷۹ ساحل عاج هافبک فرانک کسیه (قرضی از آتالانتا)
۹۰ ایتالیا دروازه‌بان انتونیو دوناروما
۹۴ فرانسه مهاجم ام بایه نیانگ
۹۹ ایتالیا دروازه‌بان جانلوئیجی دوناروما


بازیکنان قرضی در تیم‌های دیگر

شماره نقش بازیکن
ایتالیا هافبک آندره‌آ برتولاچی (جنوا)
ایتالیا مهاجم جیانلوکا لاپادولا (جنوا)
کلمبیا مدافع ژرسون ورگارا (آرسنال تولا)
آرژانتین هافبک خوآن مائوری (درآکراگاس)
بوسنی و هرزگوین هافبک آندری مودیچ (در ویچنزا)
ایتالیا هافبک متئو پسینا (در لچه)
شماره نقش بازیکن
ایتالیا مهاجم جیاکومو به‌ره‌تا (در پرو ورچلی)
ایتالیا مهاجم متئو کینه‌لاتو (در سودتیرول)
ایتالیا مهاجم جیان‌ماریو کومی (در لیورنو)
ایتالیا مهاجم داویده دی‌مولفتا (در به‌نه‌وه‌نه‌تو)
ایتالیا مهاجم جیان‌مارکو زیگونی (در اس. پال)
کلمبیا مهاجم کارلوس باکا (ویارئال


شماره‌های بایگانی شده

شماره بازیکن ملیت پست اولین مسابقه آخرین مسابقه منبع
۶ بارزی, فرانکوفرانکو بارزی  ایتالیا سوئیپر ۰۱۹۷۸-۰۴-۲۳ ۲۳ آوریل ۱۹۷۸ ۰۱۹۹۷-۰۶-۰۱ ۱ ژوئن ۱۹۹۷
۳ مالدینی, پائولوپائولو مالدینی  ایتالیا دفاع وسط / دفاع چپ ۲۳می ۱۹۷۵ ۰۲۰۰۹-۰۵-۳۱ ۳۱ مه ۲۰۰۹
 • الف. ^  وی از سال ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۷ بازوبند کاپیتانی میلان را در اختیار داشت.
 • ب. ^  وی از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۹ بازوبند کاپیتانی میلان را در اختیار داشت.

کادرفنی کنونی

از تاریخ ۷ ژوئیه ۲۰۱۶

ایتالیا وینچنزو مونتلا سرمربی
ایتالیا دانیله روسو کمک مربی
ایتالیا آلفردو مانی مربی دروازه‌بانان
ایتالیا نیکولا کاچا دستیار فنی
ایتالیا جوزپه ایره‌را دستیار فنی
ایتالیا امانوئله مارا مربی بدنساز
ایتالیا سیمونه مونتانارو تحلیل‌گر ویدئویی
ایتالیا ریکاردو مانو تحلیل‌گر ویدئویی
ایتالیا استفانو ماتزونی مدیر پزشکی
ایتالیا مارکو فره‌شی پزشک تیم

روسا و مربیان باشگاه

سیلویو برلوسکونی، با کسب ۲۸ جام پرافتخارترین رئیس باشگاه است.

میلان در طول تاریخ خود از سال ۱۸۹۹ تاکنون، روسای گوناگونی داشته است. برخی از این روسا همزمان مالک باشگاه هم بوده‌اند، درحالیکه تعدادی از آن‌ها ریاست افتخاری باشگاه را برعهده داشته‌اند. اولین رئیس باشگاه، آلفرد ادواردز انگلیسی بود که بهمراه هربرت کیلپین، از بنیان‌گذاران میلان بودند.> طولانی‌ترین دوران ریاست باشگاه، متعلق به سیلویو برلوسکونی است که از سال ۱۹۸۶ تاکنون، مالکیت و ریاست باشگاه را برعهده داشته‌است. وی همچنین با ۲۸ جام داخلی و بین‌المللی، پرافتخارترین رئیس تاریخ باشگاه است.

فهرست کامل روسای باشگاه

سال نام
۱۸۹۹–۱۹۰۹ آلفرد ادواردز
۱۹۰۹ جیانینو کامپریو
۱۹۰۹–۱۹۲۸ پیه‌رو پیره‌لی
۱۹۲۸–۱۹۳۰ لوئیجی راواسکو
۱۹۳۰–۱۹۳۳ ماریو برناتزولی
۱۹۳۳–۱۹۳۵ لوئیجی راواسکو
۱۹۳۵ پیترو آنونی
۱۹۳۵–۱۹۳۶ پیترو آنونی
لورنزینی
رینو والدامری
۱۹۳۶–۱۹۳۹ امیلیو کولومبو
۱۹۳۹–۱۹۴۰ آشیله اینورنیتزی
سال نام
۱۹۴۰–۱۹۴۴ اومبرتو تراباتونی
۱۹۴۴–۱۹۴۵ آنتونیو بوسینی
۱۹۴۵–۱۹۵۴ اومبرتو تراباتونی
۱۹۵۴–۱۹۶۳ آندره‌آ ریتزولی
۱۹۶۳–۱۹۶۵ فلیسه ریوا
۱۹۶۵–۱۹۶۶ فده‌ریکو سوردیلو
۱۹۶۷–۱۹۷۱ فرانو کارارو
۱۹۷۱–۱۹۷۲ فده‌ریکو سوردیلو
۱۹۷۲–۱۹۷۵ آلبینو بوتیکی
۱۹۷۵–۱۹۷۶ برونو پاردی
۱۹۷۶–۱۹۷۷ ویتوریو دوئی‌نا
سال نام
۱۹۷۷–۱۹۸۰ فلیسه کولومبو
۱۹۸۰–۱۹۸۲ گائه‌تانو موراتزونی
۱۹۸۲–۱۹۸۶ جوزه‌په فارینا
۱۹۸۶ روزاریو لو ورده
۱۹۸۶–۲۰۰۴ سیلویو برلوسکونی
۲۰۰۴–۲۰۰۶ شورای ریاست
۲۰۰۶–۲۰۰۸ سیلویو برلوسکونی
۲۰۰۸–۲۰۱۲ شورای ریاست
۲۰۱۲–۲۰۱۶ سیلویو برلوسکونی

برخی از مربیان بزرگ باشگاه

کارلو آنچلوتی ۸ سال پیاپی سرمربی میلان بود و همراه میلان ۸ جام کسب کرد.
سال نام
۱۹۰۸–۱۹۰۰ انگلستان هربرت کیلپین
۱۹۲۶–۱۹۲۴ ایتالیا ویتوریو پوتزو
۱۹۵۲ سوئد گونار گرن
۱۹۶۳–۱۹۶۱، ۱۹۶۷–۱۹۷۳، ۱۹۷۷ ایتالیا نرئو روکو
۱۹۶۶–۱۹۶۳، ۱۹۷۷–۱۹۷۹، ۱۹۸۴–۱۹۸۷ سوئد نیلس لیدهولم
۱۹۷۴–۱۹۷۳، ۲۰۰۱ ایتالیا چزاره مالدینی
۱۹۷۴، ۱۹۷۵–۱۹۷۶ ایتالیا جیووانی تراپاتونی
۱۹۸۷، ۱۹۹۱–۱۹۹۶، ۱۹۹۷–۱۹۹۸ ایتالیا فابیو کاپلو
۱۹۸۷–۱۹۹۱، ۱۹۹۶–۱۹۹۷ ایتالیا آریگو ساکی
۱۹۹۸–۲۰۰۱ ایتالیا آلبرتو زاکرونی
۲۰۰۹–۲۰۰۱ ایتالیا کارلو آنچلوتی
۲۰۱۰–۲۰۱۴ ایتالیا ماسیمیلیانو آلگری

افتخارات

میلان با کسب ۲۹ جام رسمی، یکی از پرافتخارترین باشگاه‌های ایتالیاست. این باشگاه به همراه بوکا جونیورز و رئال مادرید، در رده دوم پرجام‌ترین تیم‌های فوتبال باشگاهی در سطح جهان قرار دارد. رکورد میلان حاوی ۱۴ جام اروپایی و ۴ جام جهانی است. در سال ۱۹۷۹، یک ستارهٔ طلایی به مناسبت کسب دهمین اسکودتو بر روی لباس میلان قرار گرفت.

ملی

سری آ:

 • قهرمان (۱۸ بار): ۱۹۰۱؛ ۱۹۰۶؛ ۱۹۰۷؛ ۵۱–۱۹۵۰؛ ۵۵–۱۹۵۴؛ ۵۷–۱۹۵۶؛ ۵۹–۱۹۵۸؛ ۶۲–۱۹۶۱؛ ۶۸–۱۹۶۷؛ ۷۹–۱۹۷۸؛ ۸۸–۱۹۸۷؛ ۹۲–۱۹۹۱؛ ۹۳–۱۹۹۲؛ ۹۴–۱۹۹۳؛ ۹۶–۱۹۹۵؛ ۹۹–۱۹۹۸؛ ۰۴–۲۰۰۳؛ ۲۰۱۱–۲۰۱۰
 • نایب قهرمان (۱۷ بار): ۱۹۰۲؛ ۱۱–۱۹۱۰؛ ۱۲–۱۹۱۱ ۴۸–۱۹۴۷؛ ۵۰–۱۹۴۹؛ ۵۲–۱۹۵۱؛ ۵۶–۱۹۵۵؛ ۶۱–۱۹۶۰؛ ۶۵–۱۹۶۴؛ ۶۹–۱۹۶۸؛ ۷۱–۱۹۷۰؛ ۷۲–۱۹۷۱؛ ۷۳–۱۹۷۲؛ ۹۰–۱۹۸۹؛ ۹۱–۱۹۹۰؛ ۰۵–۲۰۰۴؛ ۱۲–۲۰۱۱

سری بی:

 • قهرمان (۲ بار): ۸۱–۱۹۸۰؛ ۸۳–۱۹۸۲

کوپا ایتالیا:

 • قهرمان (۵ بار): ۶۷–۱۹۶۶؛ ۷۲–۱۹۷۱؛ ۷۳–۱۹۷۲؛ ۷۷–۱۹۷۶؛ ۰۳–۲۰۰۲
 • نایب قهرمان (۸ بار): ۴۲–۱۹۴۱؛ ۶۸–۱۹۶۷؛ ۷۱–۱۹۷۰؛ ۷۵–۱۹۷۴؛ ۸۵–۱۹۸۴؛ ۹۰–۱۹۸۹؛ ۹۸–۱۹۹۷؛ ۱۶–۲۰۱۵

سوپر جام ایتالیا: (رکورد دار)

 • قهرمان (۷ بار): ۱۹۸۸؛ ۱۹۹۲؛ ۱۹۹۳؛ ۱۹۹۴؛ ۲۰۰۴ ; ۲۰۱۱ ; ۲۰۱۶
 • نایب قهرمان (۳ بار): ۱۹۹۶؛ ۱۹۹۹؛ ۲۰۰۳

اروپایی

لیگ قهرمانان اروپا:

 • قهرمان (۷ بار): ۶۳–۱۹۶۲؛ ۶۹–۱۹۶۸؛ ۸۹–۱۹۸۸؛ ۹۰–۱۹۸۹؛ ۹۴–۱۹۹۳؛ ۰۳–۲۰۰۲؛ ۰۷–۲۰۰۶
 • نایب قهرمان (۴ بار): ۵۸–۱۹۵۷؛ ۹۳–۱۹۹۲؛ ۹۵–۱۹۹۴؛ ۰۵–۲۰۰۴

جام در جام اروپا:

 • قهرمان (۲ بار): ۶۸–۱۹۶۷؛ ۷۳–۱۹۷۲
 • نایب قهرمان (۱ بار): ۷۴–۱۹۷۳

سوپر جام اروپا: (رکورد مشترک با بارسلونا)

 • قهرمان (۵ بار): ۱۹۸۹؛ ۱۹۹۰؛ ۱۹۹۴؛ ۲۰۰۳؛ ۲۰۰۷
 • نایب قهرمان (۲ بار): ۱۹۷۳؛ ۱۹۹۳

جام میتروپا:

 • قهرمان (۱ بار): ۸۲–۱۹۸۱

جام لاتین:

 • قهرمان (۲ بار): ۱۹۵۱؛ ۱۹۵۶
 • نایب قهرمان (۱ بار): ۱۹۵۳

جهانی

جام بین قاره‌ای:

 • قهرمان (۳ بار): ۱۹۶۹؛ ۱۹۸۹؛ ۱۹۹۰
 • نایب قهرمان (۴ بار): ۱۹۶۳؛ ۱۹۹۳؛ ۱۹۹۴؛ ۲۰۰۳

جام باشگاه‌های جهان:

میلان و توپ طلای اروپا

جیانی ریورا اولین بازیکن میلان است که برنده توپ طلا شده‌است.

جیانی ریورا، اولین بازیکن میلان و دومین ایتالیایی برنده توپ طلای اروپا(تلفظ فرانسوی: ​[balɔ̃ dɔʁ]) است. او در سال ۱۹۶۹، در رقابت با هموطنش لوئیجی ریوا، توپ طلا را از آن خود کرد.

پس از او رود گولیت هلندی، بالاتر از پائولو فوتره پرتغالی، برنده توپ طلای ۸۷ شد. مارکو فان باستن، دیگر ستاره هلندی بود که در سال‌های ۸۸ و ۸۹ دوبار پیاپی توپ طلا را به ویترین افتخارات خود افزود. او در این دوسال، با هم تیمی‌های خود گولیت و بارزی رقابت داشت. فان باستن، در ادامه روند موفقیتش، توپ طلای سوم را در سال ۹۲ برد. در این سال هریستو استویچکوف، جدی‌ترین رقیب او برای تصاحب توپ طلا بود.

ژرژ وه‌آ، دیگر بازیکن میلان است که در سال ۹۵ فاتح توپ طلا شد. او همچنین، نخستین بازیکن غیر اروپایی است که توپ طلا را برده‌است. وه‌آ نیمهٔ نخست سال را برای پاری سن ژرمن بازی کرد.

آندری شوچنکو هفتمین توپ طلای میلان را در سال ۲۰۰۴ کسب کرد. جدی‌ترین رقبای او دکو و رونالدینیو بودند. و در نهایت کاکا، آخرین توپ طلای میلان را در سال ۲۰۰۷ از آن خود کرد. او در شرایطی به این افتخار نائل شد که رقیبانی چون کریستیانو رونالدو و مسی را در کنار خود می‌دید.

در جدول رده‌بندی، میلان با مجموع ۶بازیکن و ۸توپ طلا بهمراه یوونتوس در رده نخست و بالاتر از بارسلونا و رئال مادرید قرار دارد.

آمار و رکوردهای باشگاه

پائولو مالدینی با ۹۰۲ بازی، بیشترین حضور را در میلان داشته است.

پائولو مالدینی با ۹۰۲ بازی در مجموع و ۶۴۷ بازی در سری آ، رکورددار تعداد بازی برای میلان است. او همچنین رکورددار تعداد بازی در سری آ است.

یکی از راس‌های مثلث سوئدی میلان، گونار نوردال با ۲۲۱ گل، بهترین گلزن تاریخ میلان است. بعد از او آندری شوچنکوی اوکراینی با ۱۷۵ گل قرار دارد و جیانی ریورا کاپیتان سابق میلان با ۱۶۴ گل جایگاه سوم را در اختیار دارد. ریورا همچنین با ۱۷ سال و ۸۰ روز سن، جوان‌ترین گلزن تاریخ میلان است.

مربی اسطوره‌ای میلان نرئو روکو، که میلان را به یکی از غول‌های دهه شصت اروپا تبدیل کرده بود، اولین جام قهرمانی اروپا را برای میلان کسب کرد. طولانی‌ترین دوران مربیگری میلان با ۴۵۰ بازی، در اختیار اوست.

سیلویو برلوسکونی، طولانی‌ترین دوران ریاست باشگاه را با ۲۸ سال ریاست در اختیار دارد.

میلان بهمراه رئال مادرید، بیشترین جام بین‌المللی را در بین تیم‌های اروپایی برده‌اند و پرافتخارترین باشگاه‌های فوتبال اروپا هستند.

در فصل ۹۲–۱۹۹۱، میلان بدون شکست اسکودتو را فتح کرد و تبدیل به اولین تیمی شد که بدون شکست فاتح سری آ می‌شود. با ۵۸ بازی بدون شکست، میلان رکورددار ایتالیاست و در اروپا بعد از استوا بخارست(۱۰۴) و سلتیک(۶۸)، در رده سوم قرار دارد.

بزرگترین پیروزی باشگاه در برابر مودنا بدست آمده است. میلان در یکی از دیدارهای فصل ۱۵–۱۹۱۴، مودنا را با نتیجه ۱۳–۰ شکست داده است.

بولونیا در فصل ۲۳–۱۹۲۲، سنگین‌ترین شکست را با ۸ گل به میلان تحمیل کرده است.

در پروژه‌های خواهر می‌توانید در مورد باشگاه فوتبال آ.ث. میلان اطلاعات بیشتری بیابید.


Search Commons در میان تصویرها و رسانه‌ها از ویکی‌انبار
 • (انگلیسی)
 • (فارسی)
 • [/ (فارسی)
 • (انگلیسی)
 • (ایتالیایی)

الگو:آ. ث میلان