انقلاب تونس
الثورة التونسية
بخشی از بهار عربی
Caravane de la libération 4.jpg
تظاهرات خیابانی
تاریخ ۱۷ دسامبر ۲۰۱۰ – ۱۴ ژانویه ۲۰۱۱
(۳ هفته و ۶ روز)
مکان تونس
علت‌ها
روش‌ها
نتیجه

براندازی حکومت زین‌العابدین بن‌علی

تلفات
کشته(ها) ۳۳۸ نفر
زخمی‌ها ۲۱۴۷ نفر

قیام تونس (۲۰۱۰–۲۰۱۱) معروف به انقلاب یاس سلسله‌ای از تظاهرات‌های خیابانی در تونس است که از دسامبر ۲۰۱۰ آغاز شد. در تاریخ ۱۴ زانویه ۲۰۱۱ میلادی، (۲۴ دی ۱۳۸۹ خورشیدی) و در پی ناآرامی‌ها و اعتراضات گسترده مردم تونس و کشته‌شدن ده‌ها نفر از معترضان در حمله نیروهای امنیتی به تظاهرکنندگان ضددولتی، زین‌العابدین بن علی ابتدا دولت و مجلس را منحل کرد و سپس از قدرت کنار رفت و جای خود را موقتاً به محمد الغنوشی، نخست‌وزیر سپرد. وی به همراه خانواده‌اش به عربستان سعودی گریخت.

چندی پس از خروج بن علی، راشد الغنوشی که ۲۰ سال در تبعید در خارج از تونس به سر می‌برد، به همراه هفتاد تن از مخالفان رژیم زین‌العابدین بن‌علی به تونس بازگشت. راشد غنوشی ضمن مردود دانستن مقایسه‌اش با روح‌الله خمینی، از تصمیم خود در تشکیل «حزب اسلامی تونس» خبر داد.

تظاهرات گسترده اجتماعی در تونس، با خودسوزی یک جوان تونسی به نام محمد بوعزیزی شروع شد و پس از چندی به شورش مردمی انجامید. این جوان تونسی در اعتراض به این که پلیس مانع شده بود، وی بدون جواز سبزی و میوه بفروشد، خود را در خیابان آتش زد و متعاقباً در بیمارستان درگذشت. این حادثه باعث شروع هفته‌ها تظاهرات خشونت‌آمیز خیابانی در سراسر تونس، در اعتراض به بیکاری، فساد و گرانی مواد غذایی شد و به تغییر رژیم و فرار رئیس‌جمهوری تونس انجامید.