امامعلی رحمان
Emomali Rahmonov 2001Nov03.jpg
امامعلی رحمان
سومین رئیس جمهور تاجیکستان
مشغول به کار
سال ۱۹۹۵ – تاکنون
پس از رحمان نبیف (رئیس شورا)
اطلاعات شخص
زاده امامعلی شریفوویچ رحمان
۶۴ سال
کولاب، تاجیکستان
ملیت  تاجیکستان
حزب سیاسی حزب دموکراتیک خلق
همسر(ان) عزیزما اسدالله‌یوا
شغل ، سیاستمدار
مذهب اسلام سنی
وبگاه

امامعلی شریفوویچ رحمان (به تاجیکی: Эмомалӣ Раҳмон) (زاده: ۱۹۵۲ در کولاب، تاجیکستان) رئیس جمهور تاجیکستان از سال ۱۹۹۵ است.

او که قبلاً رحمانف تخلص می‌کرد، با حذف پسوند روسی از نام خود آن را به امامعلی رحمان تغییر داده و به هم‌وطنان خود نیز توصیه کرده که به اصل خود برگردند و برای خود نام فارسی برگزینند.

زندگی‌نامه

امامعلی رحمان همراه خانواده

امامعلی رحمان در پنجم اکتبر ۱۹۵۲ در شهر دانگارا (dangara) دراستان کولاب متولد شد، او که فارغ‌التحصیل رشته اقتصاد از دانشگاه دولتی تاجیکستان است، درسال ۱۹۷۱فعالیت خویش را به عنوان برقکار در کارخانه لبنیات در شهر قرقان تپه آغاز کرد. درسالهای ۱۹۷۳ و۱۹۷۴در ارتش اتحاد جماهیر شوروی خدمت کرد وبعد از خدمت دوباره به کارخانه لبنیات بازگشت، وی از سال ۱۹۷۶تا۱۹۸۸در سمت دبیر ونیز رئیس کمیته اتحادیه تجاری تعاونی‌های کشاورزی منطقه دانگارا انجام وظیفه کرد و درطول این دوران به فعالیت‌های حزبی (کمونیست) مشغول شد، درسال۱۹۸۸به عنوان رئیس کشاورزی منطقه دانگارا ودر سال۱۹۹۲به سمت رئیس کمیته اجرایی شورای نمایندگان مردم کولاب منصوب شد، وی در نوزدهم نوامبر همان سال ریاست شورای عالی جمهوری تاجیکستان را بر عهده گرفت و سرانجام در نوامبر ۱۹۹۴ به عنوان سومین رئیس جمهور تاجیکستان انتخاب شد و تاکنون (۲۰۱۷)این سمت را برعهده گرفته است

در بین سالهای ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۷ جنگ‌های شهروندی (جنگ داخلی) روی داد که رحمانف در مقابل نیروهای مخالف متحد قرار داشت. در خلال این جنگ‌ها بیش از ۱۰۰ هزار نفر کشته شدند. رحمان در آوریل ۱۹۹۷ از حمله تروریستی جان سالم به در برد.

خانواده

امامعلی رحمان ۷ دختر با نام‌های «فیروزه»، «آزاده»، «رخشانه»، «تهمینه»، «پروینه»، «زرینه» و «فرزانه» و ۲ پسر به نام‌های «رستم» و «سامان» دارد؛ و از این حیث عیال‌وارترین رئیس جمهور در آسیای مرکزی است.