آپولو ۱۱
نشان ماموریت
Apollo 11 insignia.png
ویژگی‌های ماموریت
نام ماموریت: آپولو ۱۱
دستاورد: نخستین انسان‌ها روی ماه
نام فضاپیما: فضاپیمای آپولو
گردونهٔ فرمان: CM-۱۰۷ (کلمبیا) ۵۵۶۰ کیلوگرم
گردونهٔ سرویس: SM-۱۰۷ (۲۳،۲۴۳ کیلوگرم)
گردونهٔ ماه‌نشین LM-۵ (عقاب) (۱۵،۰۹۵ کیلوگرم)
پرتابه: ساترن ۵
تعداد سرنشین: ۳
پرتاب از: پایگاه فضایی کندی، فلوریدا
تاریخ پرتاب: ۲۵ تیر ۱۳۴۸ (۱۶ ژوئیه ۱۹۶۹)
فرود بر ماه: ۲۹ تیر ۱۳۴۸ (۲۰ ژوئیه ۱۹۶۹) در دریای آسایش
مدت راهپیمایی بر ماه: ۲ ساعت و ۳۱ دقیقه و ۴۰ ثانیه
مدت توقف روی ماه: ۲۱ ساعت و ۳۶ دقیقه و ۲۰ ثانیه
فرود: ۲ مرداد ۱۳۴۸
تاریخ فرود: {{{تاریخ_فرود}}}
طول ماموریت: ۸ روز و ۳ ساعت و ۱۸ دقیقه و ۳۵ ثانیه
تعداد گردش در مدار ماه: ۳۰
طول پرواز در مدار ماه: ۵۹ ساعت و ۳۰ دقیقه و ۲۵٫۷۹ ثانیه
جِرم: گردونه‌های فرمان و سرویس: ۳۰٬۳۲۰ کیلوگرم
گردونه ماه‌نورد: ۱۶٬۴۴۸ کیلوگرم
عکس رسمی
از راست به چپ: باز آلدرین، مایکل کالینز و نیل آرمسترانگ
از راست به چپ: باز آلدرین، مایکل کالینز و نیل آرمسترانگ
ماموریت‌های وابسته
ماموریت قبلی ماموریت بعدی
Apollo-10-LOGO.png آپولو ۱۰ آپولو ۱۲

آپولو ۱۱ (به انگلیسی: Apollo 11) ماموریتی از مأموریت‌های پروژهٔ آپولو است که منجر به فرود نخستین انسان بر روی کره ماه شد. در طی این ماموریت که توسط هوانوردی و فضانوردی ملی ایالات متحده آمریکا (ناسا) سازماندهی شده بود، نیل آرمسترانگ و باز آلدرین در ۲۰ ژوئیه ۱۹۶۹، ساعت ۲۰:۱۸ جهانی بر کره ماه فرود آمدند. حدود ۶ ساعت بعد، آرمسترانگ در ۲۱ ژوئیه ساعت ۲:۵۶ جهانی بر ماه گام نهاد. فضانورد سوم این ماموریت مایکل کالینز، به تنهایی در مدار ماه باقی‌ماند تا ۱۵ ساعت دیگر دو فضانورد دیگر به او ملحق شدند. پس از ۸ روز زندگی در فضا، هر سه فضانورد به زمین بازگشتند.

این فضاپیما از مرکز فضایی کندی واقع در جزیره مریت، فلوریدا در ۱۶ ژوئیه به سمت کره ماه پرتاب شد. این ماموریت پنجمین ماموریت حامل انسان آپولو بود. آپولو ۱۱ از سه بخش تشکیل می‌شد: بخش اول گردونهٔ فرماندهی کلمبیا که با سه فضانورد بر زمین فرود آمد. گردونهٔ سرویس که شامل نیروی محرک، برق، اکسیژن، و آب می‌شد. گردونهٔ ماه نشین عقاب که همراه آرمسترانگ و آلدرین بر ماه فرود آمد. آپولو ۱۱ جلوی موشک ساترن ۵ نصب شده بود و پس از فرار از جاذبه زمین به همراه فضانوردان از موشک جدا شد و سه روز برای ورود به مدار ماه در راه بود. پس از ورود به مدار ماه، آمسترانگ و آلدرین به ماه‌نشین نقل مکان کردند و در دریای آسایش فرود آمدند. آن‌ها در مجموع حدود ۲ ساعت در ماه پیاده‌روی کردند. آن‌ها پس از بلندشدن از کره ماه به گردونه فرماندهی که کالینز در آن قرار داشت ملحق شدند و ماه‌نشین را در فضا رها کردند. سرانجام آپولو ۱۱ در ۲۴ ژوئیه به زمین بازگشتند و در اقیانوس آرام فرود آمدند.

هنگامی که آرمسترانگ از فضاپیما پایین آمد و بر ماه گام نهاد، فیلمش به صورت زنده در تلویزیون‌های سراسر جهان پخش شد. آرمسترانگ پس از گام نهادن در ماه جمله‌ای بسیار معروف به زبان می‌آورد:«این گامی کوچک برای یک مرد و جهشی بزرگ برای بشریت است.» آپولو ۱۱ آرمان ملی رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در سال ۱۹۶۱، جان اف. کندی را برآورده کرد.

توضیحات

فضانوردان

درجه فضانورد
فرمانده نیل آرمسترانگ
خلبان گردونهٔ ماه‌نشین باز آلدرین
خلبان گردونهٔ فرماندهی مایکل کالینز

پیش از پرتاب آپولو ۱۱، قرار بر این شد که دو فضانورد در این فضاپیما باشند. کالینز در اصل قرار بود که خلبان گردونهٔ فرماندهی آپولو ۸ باشد اما تحت عمل جراحی قرار گرفت و جیم لاول جایگزین او شد. لاول شانس خود را کالینز داد و کالینز خلبان گردونهٔ فرماندهی آپولو ۱۱ شد.

پشتیبان‌گیری

درجه فضانورد
فرمانده جیم لاول
خلبان گردونهٔ ماه‌نشین ویلیام آندرس
خلبان گردونهٔ فرماندهی فرد هایز

اوایل سال ۱۹۶۹، بیل آندرس در اوت ۱۹۶۹ به ناسا راه یافت. پس از پشتیبان‌گیری مایکل کالینز در آپولو ۱۱، به همراه لاول برای ماموریت آپولو ۱۳ انتخاب شدند.

پشتیبانان دیگر

دوک، لاول، و هایز در کپکام آپولو 11

مدیران پرواز

  • کلیف چارلزورت (تیم سبز) راهپیمایی فضایی
  • ژن کرانز (تیم سفید) فرود بر ماه
  • گلین لونی (تیم سیاه) بلندشدن از ماه

نام‌ها

بخش‌های مختلف فضاپیمای آپولو ۱۱. SM: گردونه سرویس (بدون نام). CM: گردونه فرماندهی کلمبیا. LM: گردونه ماه نشین عقاب

پس از لقب گرفتن آپولو ۱۰ به نام فضاپیمای چارلی براون و اسنوپی، معاون مدیر روابط عمومی جولیان اسچیر به مرکز فضایی جانسون نوشت:«آپولو ۱۱ بر اساس نام فضانوردانش لقب نخواهد گرفت.» در برنامه ریزی‌های اوایل ماموریت، این فضاپیما به اسنوکن و هایستک لقب گرفت و در اخبار منتشر شد، اما خدمه بعداً تصمیم گرفتند که این نام را عوض کنند.

گردونهٔ فرماندهی کلمبیا نام یک توپ جنگی غول پیکر است که از رمان از زمین به ماه در سال ۱۸۶۵ به قلم ژول ورن، نویسندهٔ فرانسوی برگفته شده‌است. ماه‌نشین عقاب از پرندهٔ ملی ایالات متحده آمریکا (عقاب گر) که نقش برجسته‌ای در نشان ماموریت آپولو ۱۱ دارد برگرفته شده‌است.

نشان

نشان ماموریت آپولو ۱۱ توسط مایکل کالینز طراحی شد. عقاب در این نشان به معنای "فرود صلح آمیز ایالات متحده آمریکا بر ماه" است. در این نشان عقاب با پاهای خود یک شاخهٔ زیتون را گرفته‌است و در حال فرود بر ماه‌است. در پشت این عقاب کرهٔ زمین دیده می‌شود. مقامات ناسا گفتند:«عقاب به معنای جنگاوری است.» پس از مدتی بحث و گفتگو قرار بر این شد که شاخهٔ زیتون درون منقار عقاب به پاهای او منتقل شود. ناسا سعی کرد که عدد ۱۱ را با استفاده از عددنویسی رومی به شکل XI بنویسد اما سرانجام قرار شد که ۱۱ بر اساس عددنویسی لاتین نوشته شود که درک و فهم آن برای مردم تمام کشورها آسان است.

تمام رنگهای این نشان طبیعی هستند و مرزهای آبی و طلایی دارند. ماه‌نشین عقاب برای مطابقت با نشان نامگذاری شد. هنگامی که سکه دلاری آیزنهاور منتشر شد، پشت آن عکس عقاب طراحی شد.

مأموریت آپولو ۱۱

نیل آرمسترانگ و باز آلدرین توانستند در ۲۰ ژوئیه ۱۹۶۹ به عنوان اولین انسان‌ها بر روی کرهٔ ماه فرود بیایند و در آن قدم بزنند. با این مأموریت، راه برای فتح کرهٔ ماه توسط سایر سفینه‌ها باز شد. آپولو ۱۱ در ساعت ۱۳:۳۲:۰۰ شانزدهم ژوئیه ۱۹۶۹ از پایگاه فضایی کندی واقع در فلوریدا توسط موشک ساترن ۵ به فضا پرتاب شد. چهار روز بعد در ساعت ۲۰:۱۷:۴۰ سفینه بر روی ماه نشست. اما به محض آن‌که آپولو ۱۱ روی سطح ماه فرود آمد، قبل از همه چیز، فضانوردها سفینه را آمادهٔ ترک ماه کردند زیرا برای آن‌ها مشخص نبود که چه اتفاقی ممکن بود در آن‌جا رخ بدهد.

بامداد فردای آن روز، یعنی ۲۱ ژوئیه، در ساعت ۰۲:۵۶:۱۵، آرمسترانگ به‌عنوان فرماندهٔ تیم، اولین کسی بود که از سفینه پیاده شد و بلافاصله به ضبط تصاویر پیاده شدن خود - درواقع جای پایش - در ماه مشغول شد. او هنگام قدم گذاشتن بر سطح ماه گفت: «این گامی کوچک برای یک انسان و جهشی بزرگ برای بشریت است.»

پس از آن آلدرین قدم به ماه گذاشت و آن دو مقداری از خاک و سنگ‌های موجود در سطح ماه (حدود ۲۲ کیلوگرم) را به عنوان نمونه، برای آوردن به زمین برداشتند.

موشک ساترن ۵ حامل آپولو ۱۱ چند ثانیه‌ای برای عملیات جداسازی از برج، در ۲۵ تیر ۱۳۴۸ وقت گرفت
">پرونده:Apollo 11 Landing - first steps on the moon.ogvپخش رسانه
نیل آرمسترانگ پیش از گذاشتن پای بر روی ماه، سطح آن را توصیف می‌کند.
">پرونده:A11v 1094228.ogvپخش رسانه
باز آلدرین گام‌هایش را بر روی ماه می‌گذارد