آلفرد ژان باتیست لومر
Alfred-Jean-Baptiste-Lemaire.jpg
اطلاعات
تولد ۲۵ دی ۱۲۲۰
ملیت فرانسه فرانسه
مرگ ۴ اسفند ۱۲۸۵
سبک‌(ها) موسیقی نظامی
ساز(ها) پیانو، ویولن
همکاری(‌های) مشترک رئیس دستهٔ موزیک نظامی

آلفرد ژان باتیست لومر (به فرانسوی: Alfred Jean-Baptiste Lemaire) موسیقی‌دان نظامی فرانسوی که در سال ۱۲۴۷ هجری خورشیدی در زمان پادشاهی ناصرالدین‌شاه قاجار (۱۲۲۶–۱۲۷۵ه‍. خ) به ایران آمد تا به دانشجویان بخش موسیقی دارالفنون آموزش دهد.

او هارمونی را به موسیقی ایرانی معرفی کرد، قطعات زیادی با الهام از موسیقی ایرانی ساخت و موسیقی‌دانان برجسته‌ای از جمله ابراهیم آژنگ تربیت کرد.

او نخستین کسی است که کوشش‌هایی برای ثبت موسیقی سنتی ایران کرده‌است.

نخستین کتاب تئوری در ایران بنام " نام نامه "، توسط "موسیو لومر فرانسوی" به نگارش درآمد. لومر دو کتاب تئوری نوشت که در جلد دوم به بحث هارمونی می‌پردازد. دو کتاب او توسط "مزین الدوله" به فارسی ترجمه و با چاپ سنگی در ۱۳۰۱ هـ.ق. در چاپخانه دارالفنون چاپ گردید.

همچنین قطعه‌ای بی کلام به نام سلام شاه (نام جاوید وطن..) به دستور ناصرالدین شاه ساخت، شاه پیش از نخستین سفرش به اروپا در سال ۱۸۷۳ م. (برابر ۱۲۵۲ ه‍. خ؛ و ۱۲۹۰ ه‍. ق) دستور ساخت مارشی را به او داده بود که در دیدارهای رسمی شاه در کنار سرودهای ملی دیگر کشورها نواخته شود.

این مارش بی‌کلام، «سلام شاه» نامیده شد و در مراسم‌های رسمی به جای سرود ملی ایران به کار رفت و به همین دلیل اروپاییان از آن به عنوان سرود ملی ایران یاد کرده‌اند.

این آهنگ برای پیانو نوشته شد و در دورهٔ مظفرالدین‌شاه بر روی صفحه هم ضبط شد. بر روی برچسب صفحهٔ این سرود عنوان سلام شاه با سلامتی، ارکس شاهی به فرمان مسیو لومر ژنرال حک شده است که نت این سرود در آرشیو ملی فرانسه موجوداست.

موسیو لومر در ۲۵ دی ۱۲۲۰ در ایری-سو-لا-لیس شمال فرانسه متولد گردید و در ۴ اسفند ۱۲۸۵ در تهران دیده از جهان فروبست.

سپنتا، ساسان، تاریخ ضبط موسیقی در ایران، فصل ضبط صفحه‌های ایران، انتشارات ماهور، تهران، ۱۳۷۷ خالقی، روح‌الله، سرگذشت موسیقی ایران، انتشارات صفی‌علی‌شاه، ۱۳۸۰